Bij de vele tuinwerken die we dit voorjaar plannen, hoort ook de aanplant van één of twee bomen op het gazon. Tijdens mijn studiebezoekje aan de Eigenwijze Tuin vrijdag was ik nog maar eens jaloers op die warme gezelligheid die daar in de tuin heerst (ook al probeerde de Eigenwijze Tuinier dat allemaal bescheiden te relativeren; het is hem niet gelukt). Eén van de dingen die bijdraagt tot die gezelligheid is de aanwezigheid van bomen op het gazon; in tegenstelling tot de redelijk kale grasvlakte die wij hebben. Nu zei ik eerder al dat bomen bij ons een moeilijk gegeven zijn door de hellingsgraad van onze tuin. Waar je in een vlakke tuin netjes langs de stam onder de kruin door kijkt, kijk je bij ons al snel recht op de kruin en wordt het vergezicht een dichtgezicht.
En toch… we gaan het proberen. Een boom vlakbij het terras, voor meer gezelligheid op het gazon. De vraag is alleen: dewelke? Misschien eens geen fruitboom, maar een mooi bloeiende prunus? Toch maar die Magnolia Kobus, ook al is die uitheems? Moeten we gaan voor mooie herfstverkleuring van de esdoorn? Het lichtspel van een moeraseik? De mooie vorm van een notelaar? De bijzonder schors van de Japanse sierkers? Mag schoonheid primeren op de hang naar inheemse planten (als ze niet overheersend zijn)? En is zo’n voorjaarsbloeier dan niet saai voor de rest van het jaar als hij uitgebloeid is?
We raken er maar niet aan uit. En dus vraag ik het maar eens aan u, alwetende lezer. Wat is uw lievelingsboom? En waarom precies?
Ik ben ZOT van knotwilgen. Vooral in de winter zijn die prachtig.
Maar ze komen nu eenmaal best tot hun recht in een rijtje, minder als solitaire boom. Dus niet echt gepast om midden in je gazon te plaatsen.
Dan zou ik eerder voor een notelaar gaan. Ook weer puur voor de vorm (en een beetje voor de noten)
Maar ze groeien niet zo vlug geloof ik?
magnolia, zonder twijfel!
kerstbomen !
ook bolletjes !!
ook lichtjes !!!
Je mag de boom nu wel opbergen hoor
… binnenkort paaseitjes
Mijn lievelingsboom? De Es. En die staat dan ook middenin het gazon bij ons
En wij genieten in de schaduw.
Maar ik ben ook gek op walnoten. Dus heb ik ook een Walnoot in het gazon. Die groeit heel monumentaal breed uit, met van die horizontale takken. Het is dan ook de klimboom van de jongste zoon. Monteert ie hogerop wat katrollen en hijst dan vanalles omhoog en omlaag
Beide, de Es en de Walnoot hebben zo’n mooie gladgrijze stam.
Ik zou gaan voor een notelaar. Mooi, – èn lekker!
ik sluit aan bij Hoow en de biodiverse meneer: een okkernoot! Prachtige boom, groeit best wel snel (ons exemplaar is een goeie tien jaar oud en, zoals je kon zien, echt wel al een flinke boom) en je hebt er lekkere noten van, geen of amper snoeiwerk en naar ‘t schijnt houden ze insecten (wie weet zelfs springstaarten
) op een afstand. En ook in de winter is een notelaar best mooi. Doen madam! (en ge overdrijft weerom in uw blinde adoratie voor mijn wildernis…)
De mooiste boom? Een moerbeiboom. Maar helaas is die niet zo geschikt om onder te zitten, wegens vuile plekken als de moerbezen rijp zijn. Daarom kozen wij ook voor een notelaar. En wat vier jaar geleden een onnozel stokste leek, geeft nu in de zomer echt al wel schaduw, in de herfst noten, en in de winter is het fantastisch om naar alle vogels te kijken die even uitrusten op die kale takken. Dat van die insecten werd hier ook verteld.
Morus nigra, wordt zoals de meeste onder ons alleen maar mooier met het ouder worden
een appelboom, die wil ik zelf nog, maar ik heb het vermoeden dat jullie m al hebben
mooie bloempjes en lekkere appels.
wij hebben een krulhazelaar in de tuin, die moet je bijhouden aan de voet omdat hij daaruit koppig niet krullend het hogerop zoekt.
Voordelen: surrealistisch gekronkelde boom, net alsof hij dronken is en niet meer rechtuit kan groeien, gratis paastakken, al heel vroeg katjes in bloei, en de vogels schuilen er graag in. Bovendien wil er na de zomer hier en daar een hazelnootje in groeien. Prachtig in de winter en najaar, het tijdstip dat er aan een hoop bomen weinig te beleven is.
nadelen: lelijk blad in de zomer. Iedere leek die bij je op bezoek komt denkt dat de boom ziek is, vanwege het kronkelblad, maar wij weten beter
.
http://sillystuin.blogspot.com/2010/12/krullebol.html
http://sillystuin.blogspot.com/2010/12/gelukkige-jaarwisseling.html
Ik heb er twee: de plataan en de catalpa. Vooral die laatste bloeit, hoewel subtiel, met zeer prachtige bloemen. De eerste heeft dan weer zo’n schone bast.
Verder nog leuk: wintergroene eik. Wegens immer groen, dat spreekt.
Herfstschoonheid? Overweeg zeker eens een liquidambar (amberboom).
Ik stem net tegen een magnolia. Mooi als hij bloeit, mooi als hij helemaal kaal van bloemen is, maar die tussenperiode dat de bloemen verwelken en als een vieze brij half aan de boom hangen en onder de boom op de grond liggen… Zeker als je er recht op kijkt zou dit toch een domper zetten op mijn tuinplezier. Individuele mening hé
.
Maar een alternatief kan ik zo ook niet zeggen – zelf nog zoekende…
ik twijfel tussen een hoogstam peer, een amberboom of een cornus kousa.
Maar vraag het me volgend jaar en ‘t is weer iets anders
Hoow: de knotwilgen komen er, op een rijtje, maar dan wel achter de vijver.
Anderzijds: de bloei van de magnolia’s in de Tiensestraat waren altijd het sein dat het weldra tijd was om eens te beginnen studeren. Er zijn betere associaties
V
oor-en tegenstanders van de magnolia: het probleem is dat je daar niet onderdoor kan kijken. Het is eerder een boom voor aan de rand van het gazon, vind ik. We zouden nochtans om diverse redenen graag een Magnolia Kobus planten
Moerbei: ah, mooie boom, mooie legende. Maar al ben ik dan niet ‘s werelds properste mens, die vuile plekken trekken mij toch niet zo aan.
Peer: iets te smal, ik heb het liever breder…
Amberboom en cornus kousa zijn inderdaad ook heel mooi.
Platanen, prachtig, maar ook eerder op een rijtje! (zoals aan canal du midi, waar ze ze nu rooien, de sukkels…)
Catalpa: mooi, meer iets te vreemd.
Es of okkernoot dan? Maar van een okkernoot heb je noten. En ik vind het altijd moeilijk om bomen te planten waar ik geen vruchten van krijg. Waarom heb ik die boom nu, denk ik dan
Dus wellicht gaan de notelaarliefhebbers mij overtuigen!
En dank aan iedereen voor info en enthousiasme!
PS Bart: je zult wel zien, deze zomer, dat de collega-bloggers zullen zeggen dat ik niet overdreven heb
Voor zijn mooi blad en schitterende bloem: de Tulpenboom, Liriodendron tulipifera, uitheems en geen vruchten!
Sterk gewaardeerde bijdrage, Loko Tosh!
Ik zal hem aan de zijlijn naast de magnolia zetten
Ook het blad van de Ginkgo biloba is de moeite waard. ‘t Is een zeer oude plant, nog van in de tijd van de dino’s, of ouder zelfs. Een echte overlever, net zoals de springstaarten
O geweldig, dan koop ik er meteen een paar honderdduizend van; kwestie dat ze van dat heerlijk primitief migratiegedrag kunnen gaan vertonen…